Vitamín B9Vitamín B9 (kyselina listová) se podílí na růstu a vývoji organismu, je důležitý pro tvorbu krve a také pro správnou funkci nervového systému. Jeho nedostatek způsobuje chudokrevnost a tento vitamín je třeba užívat hlavně během těhotenství, kdy podporuje růst plodu, diferenciaci tkání atd. Mezi zdroje vitamínu B9 patří hlavně listová zelenina (špenát, brokolice atd.), dále pak játra, kvasnice, luštěniny nebo chleba.

Vitamín B12 (kobalamin) je důležitý hlavně pro krvetvorbu, působí preventivně proti anémii a dalším krevním chorobám a je důležitý i pro správnou funkci nervového systému. Nedostatek tohoto vitamínu může způsobit např. chudokrevnost nebo různá neurologická onemocnění. Mezi hlavní zdroje tohoto vitamínu patří zejména játra, maso, ryby, vejce nebo mléčné produkty.

Vitamín C

Vitamín C je základním vitamínem, který je pro lidský organismus velmi důležitý a pokrývá až tři čtvrtiny potřeby vitamínů. Patří do skupiny vitamínů, které jsou rozpustné ve vodě. Je důležitý pro správnou funkci imunitního systému, zvyšuje odolnost organismu, podporuje tvorbu protilátek, má vliv na tkáňové dýchání atd. Jeho nedostatek způsobuje únavu, krvácení, menší odolnost proti nemocem, vypadávání zubů a zubní kazy, žaludeční problémy atd. S vitamínem C se setkáme v ovoci a zelenině – nejvíce ho obsahují šípek, černý rybíz, červený rybíz, kiwi, citrusové plody, ze zeleniny třeba růžičková kapusta nebo brokolice. Nejvíce vitamínu C je v syrovém ovoci a zelenině, při tepelné úpravě dochází k velkému úbytku tohoto vitamínu.

Proteiny jsou určeny zejména k budování kvalitní svalové hmoty. Hubnutí zdravě, efektně a s úsměvem. Kvalitní sportovní výživa a suplementy pro Vaši vysněnou postavu.

Vitamín D

Vitamín D patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Je důležitý především při tvorbě kostí a zubů, při růstu nebo při hojení zlomenin. Ovlivňuje také metabolismus a hraje roli i ve správném fungování imunitního systému. Jeho nedostatek způsobuje odvápňování a měknutí kostí, zvýšenou kazivost zubů nebo větší citlivost k infekcím. V příliš vysokých dávkách může naopak uškodit a způsobit např. hyperkalcémii. Mezi zdroje vitamínu D patří hlavně rybí tuk, mléko, játra, vaječný žloutek a kvasnice. Lidský organismus si ale vitamín D dokáže vytvořit i sám, a to ze slunečního záření. Fotolýzou tak může získat až 80 procent denní potřeby tohoto vitamínu, naopak v zimních měsících je potřeba zvýšená konzumace potravin bohatých na vitamín D.

 Vitamín E

Dalším vitamínem, který se rozpouští v tucích, je vitamín E. Patří mezi důležité antioxidanty, působí jako prevence proti rakovině a pomáhá zpomalovat stárnutí. Podporuje také činnost nervového systému a zvyšuje plodnost. Jeho nedostatek je nebezpečný hlavně u novorozenců, u kterých může vyvolat anémii, jinak je spojený spíše s poruchami vstřebávání z trávicího traktu. Předávkování může způsobit žaludeční potíže nebo průjmy. Vitamín E je obsažen v potravinách jako jsou rostlinné oleje, máslo, mléko, sója, burské oříšky, mák nebo játra.

Vitamín H

Vitamín H (biotin) bývá také označován jako vitamín B7. Patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě a je nutný především pro dobrý stav kůže a také pro správný vývoj a funkci organismu, protože podporuje růst a dělění buněk. Jeho nedostatek není příliš častý, ale pokud k němu dojde, může se projevit nemocemi pokožky nebo anémií. Mezi hlavní zdroje tohoto vitamínu patří především kvasnice, játra a ledviny, dále se vyskytuje ve vaječném žloutku, oříškách, sóji nebo cereáliích.

Vitamín K

Vitamín K patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích. Je důležitý hlavně pro dobrou srážlivost krve a také pro stavbu silných kostí. Jeho nedostatek může vést k poruchám krevní srážlivosti nebo k osteoporóze (řídnutí kostí). Mezi hlavní zdroje vitamínu K patří především listová zelenina (špenát, kapusta, květák, zelí atd.), dále pak rostlinné oleje, pistácie, ale i maso a játra.

Kde koupit vitamíny?

Hlavním zdrojem vitamínů jsou především kvalitní potraviny, hlavně ovoce a zelenina, ale dodat potřebné vitamíny našemu tělu můžeme i s pomocí různých vitamínových doplňků. Ty se dají koupit např. ve formě různých tabletek nebo bonbónů a seženeme je hlavně v lékárnách, kde je jich obvykle na výběr velké množství. Určitě se ale vyplatí se před nákupem těchto produktů poradit se svým lékařem, které jsou pro nás vhodné. Další možností pro nákup vitamínových doplňků jsou specializované e-shopy na internetu, které nabízí širokou nabídku různých vitamínů pro všechny věkové kategorie. Vždy je ale potřeba brát tyto přípravky s mírou, protože příliš vysoká konzumace vitamínových doplňků může škodit zdraví. Podle statistik nejvíce peněz za vitamíny a potravinové doplňky utratí lidé v USA, ale velká spotřeba těchto produktů je i u nás – podle průzkumu utratí Češi za rok až deset miliard korun za potravinové doplňky.

Vitamíny pro děti

Zvláště pro děti jsou vitamíny nesmírně důležité a tak i pro ně existuje celá řada speciálních vitamínových doplňků, které jsou určené především pro ně. Tyto vitamínové přípravky se dají koupit v různých podobách – např. pastilky, sirupy, žvýkací tabletky, šumivé tablety atd. Většinou bývají sladké a mívají ovocnou příchuť. Často také bývají v obalech s motivy kreslených postaviček (Hello Kitty, Mickey Mouse, Čtyřlístek) nebo k nim bývá přibalený dárek. Mezi nejznámější vitamínové doplňky určené pro děti patří např. Marťánci, které vyrábí firma Walmark nebo želatinové bonbónky Vibovit. Přehledný seznam nejoblíbenějších vitamínových přípravků pro děti najdeme např. na stránce http://detske-vitaminy.heureka.cz/.

Vitamíny pro těhotné ženy

Další skupinou lidí, pro které se vyrábí speciální řady vitamínových doplňků jsou těhotné a kojící ženy. Vzhledem k tomu, že při těhotenství a při kojení je jejich organismus pod velkou zátěží, neměly by využívat běžné vitamíny, ale koupit si přímo doplňky určené pro těhotné a kojící. Vždy je ale nejlepší se předem poradit se svým praktickým lékařem nebo gynekologem, který poradí, jaké vitamíny budou ty pravé.

Vitamíny na posílení imunity

Vitamíny jsou velmi důležité a nezbytné pro posílení imunity, zvláště v období, kdy jsou lidé často nemocní, např. v zimním období, kdy má mnoho lidí chřipku nebo angínu. V lékárnách i na internetu najdeme spoustu potravinových doplňků a vitamínů, které nám pomohou posílit naši imunitu. Hodně důležitý je zejména vitamín C, který je v běžné stravě obsažen v ovoci a zelenině, ale doplnit si ho můžeme i formou tabletek nebo jiných přípravků, které seženeme v každé lékárně. Pro posílení imunity je také důležitý kvalitní a pravidelný spánek. Mezi nejoblíbenější přípravky na posílení imunity, které jsou u nás běžně k dostání, patří např. Wobenzym, Chlorella Japan nebo Geriavit Pharmaton.

Vitamíny na růst vlasů

Na růst vlasů mají pozitivní vliv především vitamíny B- komplexu, které zabraňují vypadávání vlasů a chrání před UV zářením. Dalšími vitamíny, důležitými pro zdravé vlasy, jsou vitamín A, vitamín C a vitamín E. Velkou roli hrají také minerály – pro růst vlasů je důležitý hlavně vápník, dále pak selen, křemík, zinek, síra, draslík, mangan, jód a hořčík. Mezi nejoblíbenější doplňky stravy, které napomáhají růstu vlasů, pak patří Pangamin, Biosil nebo žvýkací křemík.

Vitamíny pro sportovce

Velmi důležité jsou vitamíny také pro aktivní sportovce. I pro ně je na trhu spousta speciálních doplňků a přípravků. Do výživy pro sportovce patří např. aminokyseliny, proteiny, karnitin, kreatin, stimulanty, energetické přípravky, které jsou ve formě žvýkaček, tyčinek, šumivých tablet nebo gelů atd. Na internetu dnes existuje mnoho specializovaných e-shopů s výživou pro sportovce, kde si můžeme vybrat ze široké nabídky přípravků. Jídelníček sportovců by pak měl být jiný než u běžných lidí, protože lidé s velkou fyzickou zátěží potřebují zvýšený přísun vitamínů a živin. Jejich strava by měla být pestrá a vyvážená a obsahovat dostatek minerálů (např. hořčík, železo, vápník). Z vitamínů pak především vitamín C a vitamíny B-komplexu. U rekreačních sportovců stačí pestrá a vyvážená strava, ale u profesionálních sportovců už je potřeba vyšší přísun vitamínů než u běžných lidí. To nejlepší ze sportovní výživy jak z domácí, tak ze světové produkce najdeme např. na e-shopu http://www.planetavyzivy.cz/. Kromě sportovní výživy si zde můžeme vybrat i sportovní vybavení, fitness oblečení, posilovací stroje a další produkty.


Reklama:


Výhodná půjčovna obytných vozů na Vaši dovolenou. Čerstvé ovoce a zelenina - pro vaše dokonalé zdraví.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!